Tűzvédelem
Munkáltató tűzvédelmi kötelezettségei:
A gazdálkodóknak, ha ötnél több munkavállalót foglalkoztatnak, vagy ha ötvennél több személy befogadására alkalmas létesítményt működtetnek, a fokozottan tűz- és robbanásveszélyes besorolás esetén illetve a kereskedelmi szálláshelyeken Tűzvédelmi szabályzatot kell készíteniük.
A Tűzvédelmi szabályzat mellékleteként a 30/1996 (XII.6.) BM rendeletben meghatározottak szerint Tűzriadó Tervet kell készíteni a következő esetekben:
- a művelődési, oktatási, egészségügyi és szociális létesítményekre;
- azokra a létesítményekre, amelyekben egy tűzszakaszon belül több, mint 300 fő tartózkodhat;
- kereskedelmi szálláshelyre;
- az olyan időszakos vagy állandó jelleggel üzemelő zenés szórakozóhelyekre, ahol egy időben 50 főnél több személy tartózkodhat.
- a robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag előállítására, feldolgozására, tárolására szolgáló építményre és szabadtérre, ahol az anyag robbanásveszélyes állapotban fordulhat elő
- tűzveszélyes osztályba tartozó anyag előállítására, feldolgozására, tárolására szolgáló 3000 m2-nél nagyobb alapterületű építményre és szabadtérre.
A munkáltató köteles gondoskodni a munkavállalói, illetőleg a munkavégzésben részt vevő családtagjai tűzvédelmi oktatásról és rendszeres továbbképzéséről, valamint arról, hogy azok a munkakörükkel, tevékenységükkel kapcsolatos tűzvédelmi ismereteket a foglalkoztatásuk megkezdése előtt elsajátítsák, a tűz esetén végzendő feladataikat megismerjék.
A fokozottan tűz- és robbanásveszélyes, a tűz- és robbanásveszélyes, valamint a tűzveszélyes tűzveszélyességi osztályba tartozó létesítményekben megfelelő szervezetettel, tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személlyel, illetőleg szolgáltatás igénybevételével kell gondoskodniuk a tűzvédelem biztosításáról.
A legalapvetőbb tűzkockázati elemek értékelése a 54/2014 (XII.5.) BM rendelet Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról (OTSZ) alapján kötelező, amelynek a legfontosabb eleme a létesítmények tűzveszélyességi osztályba sorolása.
Bizonyos munkakörökben csak tűzvédelmi szakvizsgával rendelkező alkalmazottat foglalkoztathat.
Gondoskodnia kell a kézi tűzoltókészülékek és tűzi-vízcsapok, időszakos felülvizsgálatáról.